Ocakbaşı Sohbetinde Mehmet Akif Ersoy'un Sanatı konuşuldu

Sunumu yapan Niğde İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kazım Bulut, Mehmet Akif’in 1908-1936 arasında Sırat-ı Müstakim (Sebilü’r-Reşat) dergilerinde yayımladığı şiirlerinden hareketle Akif’in sanat anlayışını aktardı.

Özellikle Safahat’ı oluşturan yedi kitaptan (Safahat-1911, Süleymaniye Kürsüsünde-1912, Hakk’ın Sesleri-1913, Fatih Kürsüsünde-1914, Hatıralar-1917, Asım-1924, Gölgeler-1933)hareketle “Hayal ile yoktur alış verişim / Her ne söylemişsem görüp de söylemişim” diyen Akif’in ruh ve fikir dünyasını anlattı.

II. Meşrutiyet’ten itibaren bir başyazarın nasıl doğduğunu anlatan Kazım BULUT, İttihat ve Terakki yıllarından Enver Paşa ile olan yakın ilişkilerine ve Teşkilat-ı Mahsusa’daki görevlerine kadar pek çok konuya değindi.

Ebu’l-Ula Şerif Mardin ile olan dostluğunun ve Mısırlı Muhammed Abduh ile olan ilişkilerine de yer verilen konuşmada özellikle 1908-1920 arasındaki İslamcı Akif’ten 1920-1936 arasındaki Türk milliyetçisi Akif’e nasıl gelindiğini anlattı.

12 Mart 1921’de TBMM’de kabul edilen istiklal marşımızın yazımından Kuva-i Milliye’ye verdiği destek ve Sebilü’r-Reşat’ın  Milli Mücadele’nin gizli haberleşme merkezi olmasının deşifre olmasıyla Darü’l- Hikmetri’l-İslamiye Cemiyeti’nden azledilişine de yer verilen konuşmada Akif’in nasıl bir vatansever olduğuna vurgu yapıldı.

İstiklal Madalyası sahibi Akif’in  1922’de sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiği Burdur Mebusluğu görevinden ve Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa’nın davetiyle Mısır’a gidişinin de ele alındığı sunumda Akif’in sürgüne gönderildiği yalanı da aydınlatılmaya çalışıldı.

1926’da başladığı Kur’an meali yazma çalışmasından ve 1936’da tamamladığı bu meali arkadaşı Yozgatlı İhsan Efendi (Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası)’ye emanet edişi anlatıldı.

27 Aralık 1936’da Beyoğlu Mısır Apartmanında sirozdan vefat ettiği güne kadar ömrünün her safhasında vatanı ve milleti için çaba sarf eden bu büyük şair ve fikir adamının pek bilinmeyen yönleri dinleyicilere anlatıldı.

Türk Ocakları Niğde Şubesi Başkanı Metin Hakan SEVERCAN, sunum sonrasında konuşmacı Kazım BULUT’a ve dinleyicilere teşekkür etti. Her Cuma günü saat 19.30’da Ocak Konferans ve toplantı salonunda Ocakbaşı Sohbetlerinin devam edeceğini 17/03/2017 Cuma günü Yrd. Doç. Dr. Ahmet GEÇER tarafından “Bir Başka Açıdan Çanakkale” adlı sunumun yapılacağını arzu eden herkesin bu Ocakbaşı Sohbeti’ne katılabileceğini söyledi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Milletvekili Gültekin Koyunlu Halı Yöneticilerini...
Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin son yapılan genel kuruldan sonra Yönetim Kuruluna seçilen yöneticilere...

Haberi Oku