Bismillahirahmanirrahim

1.2.3. ayetler

Allah’ın yardımı ve fetih ( Mekke fethi ) geldiğinde ve insanların bölük bölük Allah’ın dinine geldiğini gördüğünde, rabbini hamd ile teşbih et ve ondan bağışlanma dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir. Bu surenin Müslümanlar arasındaki adı “iza cae”dır. Yüce Kur’an’ın 110. suresi olan bu surede efendimizin vefatına bir işaret olduğu için, bu surenin bir adı da “veda”dır.

Bu sure inince, efendimiz her zaman olduğu gibi sureyi okuyunca sahabiler çok sevindiler. Çünkü surenin birinci ayetiyle “Allah’ın yardımı ve fetih geldiğinde” Mekke’nin fethi müjdeleniyordur. İkinci ayet ile de “İnsanları Allah’ın dinine bölük bölük girdiğini gördüğünde” müjdesiyle, İslam’ın hızla yayılacağı bildiriliyordu.

Mekke ve civarındaki kabileler efendimiz için, “onu kavmi ile baş başa bırakın, eğer Muhammed galip gelirse, bilin ki, o peygamberdir” diyorlar ve buna inanıyorlardı. Mekke fethedilince, söz konusu kabileler, fevç fevç yani bölük bölük İslam’a giriyorlardı. Ayette zikredilen “gördüğünde” haberi gerçekleşiyordu.

Üçüncü ayette efendimize “artık rabbini hamd ile teşbih et ve Allah’tan bağışlanma dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir” emrine uygun olarak, efendimiz günde yetmiş defa tevbe eden bir kul ve Allah’ın habibi. Ruhu kalbi ve gönlü her an Allah’a hamd eden bir insan. Geçmiş gelecek günahları affedilmiş, Allah tarafından güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilmiş son peygamber. Tüm bunları düşünen ve değerlendiren küçük amcası Abbas, sahabeler ve Müslümanlar fetih için sevinirken, o ağlıyordu. Efendimiz “Niye ağladın amca” diye sorunca Abbas, “Sana vefatın haber veriliyor.” dediğinde efendimiz “Evet, dediğin gibi.” diye onu tasdik etmiştir.

Her zaman Allah’ı hamd ile teşbih eden efendimiz, bu sureden sonra, her namazından sonra şöyle dua edip Allah’a yalvarıyordu. “Ey Rabbimiz, seni hamd ile teşbih ediyorum. Ey Allah’ım: beni bağışla.” bunlar bize örnek ve öğüt. Biz de farz namazlarımızdan sonra secdeye kapanıp bu duayı edelim diye tavsiye ediyorum.

Son inen surelerden biri olan Maide suresinin 3. ayeti “Bugün size dininizi tamamladım. Sizin için İslam’ı beğendim” bu ayet inince Abbas yine ağlamaya başlamıştır. Sorulduğunda, efendimizin vefatının yakın olduğunun yorumunu yapacaktır. Bu ayetteki haber, efendimizin görevinin bittiği haberiydi.

Bu sure bize yaşantımızda nasıl davranacağımızı açık bir şekilde anlatmaktadır. Yaptığımız her güzel iş sonunda sevincimizi, Allah’a şükür ve hamd ile belli etmeliyiz. Yani “Elhamdulilahirabbilalemin” ve “çok şükür ya rabbilalemin” demeliyiz ve bu dediklerimizi kalbimizde duymalıyız. Bağışlama dileğimizi Allah’a her zaman iletmeliyiz. Allah’ın tevbeleri kabul eden olduğuna tam bir inanç ve iman ile inanmalıyız ve sık sık tevbe etmeliyiz.

Namazında bu sureyi okuyan Müslüman, bu duygular içerisinde olursa, şeytan namazına vesvese karıştıramayacaktır. Allah’ı, Kur’an’ı ve ibadetlerimizi, özellikle namazı nasıl kılacağımızı Kur’an meali okuyarak öğrenelim diye dua ederim.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.