Muhtarı Var, Köy Yok!

Tabaklı köyüne girerken köylülerle yapacağımız sohbeti düşünüyorduk fakat gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. Tabaklı tabelasının olduğu bu köyde köyün adı var, seçilmiş bir muhtarı var, köye kayıtlı seçmen var fakat  köyde yaşayan kimse yok. Köyde yaşayan kimsenin olmaması yanında köyde insanların oturacağı tek bir sağlam bina yok. Tabaklı köyünde bir tane üç katlı inşaat, bir tane özel idare tarafından 2017 yılında tadilat yapılmış bir okul ve bir tane de depo türü bir yapı gördük. Köye elektriğin geldiği elektrik direğindeki kablolar, telefon direklerindeki kablolar kesilmiş tek bir yaşam belirtisi yoktu.

Tabaklı köyünün bu halini görünce Köşkönü köyünün ilk muhtarı Mahir Özlü ile görüştük. Özlü “Tabaklı köyünde 11 tane seçmen görünüyor bunun iki tanesi engelli Tabaklı köyünde Çakıl Kümesi Sokak bulunuyor ama sizlerinde gördüğü gibi ne bir sokak ne bir insan nede bir canlı bulunmuyor. Köyün iki kilometre kadar altında bir küçükbaş hayvan yetiştiricisi var.” dedi.

Köy Arazisinin Ormanlaşması Göçü Başlattı

Tabaklı köyünden Köşkönü köyüne göçün 1969 yılında başladığını belirten Mahir Özlü “Burası benim çocukluğumun geçtiği köydü. Köylüler zamanla köyü terk etmeye başladı bazıları Adana, Mersin tarafına bazıları Niğde’ye bazıları da şimdiki Köşkönü köyüne göç etti. 1983 yılında köyün çevresinde bulunan ve hayvanların otladığı alanlar ağaçlandırılarak orman oluşturuldu.  Geçimini özellikle küçükbaş hayvancılıkla sağlayan köylüler hayvanların otladığı alanların orman nedeniyle azalması üzerine hayvancılığı bırakmak ve köyü terk etmek zorunda kaldı. Bu gördüğünüz alanlar hep tarlaydı ekip biçiliyordu. Şimdi şurada tel örgülü gördüğünüz alanı Ulukışla kaymakamlığı cevizlik yaptı ama gördüğünüz gibi içinde bir tane ceviz ağacı kalmış. Burada onlarca fidan vardı. Mevcut muhtar köye gelmediği için buraya dikilen cevizleri bile koruyamamış. Devletin getirdiği hizmete bile sahip çıkılmamış.” diye konuştu.

Tabaklı da yaşayan halkın büyük çoğunluğunun Köşkönü köyüne inmesi ile birlikte Köşkönü’nün köy olmasının  gündeme geldiğini belirten Özlü, “Tabaklı’dan Köşkönü’ne halkın taşınmasından sonra Köşkönü’nün Koçak köyü ile sınır olması bazı problemler çıkardı bunun üzerine bir referandum yapıldı. Referandum sonrası 2015 yılında Köşkönü köy statüsüne girdi. Resmiyette baktığımızda Tabaklı köyünde on bir kişinin ikamet ettiği görünüyor fakat bu kişiler aslında Köşkönü köyünde ikamet ediyor ve sadece oy kullanmak için Tabaklı köyüne getirilerek  taşıma sistemiyle oy kullanıp tekrar köylerine geri dönüyorlar devlet buraya seçim zamanlarında memurunu gönderiyor.” dedi.

Muhtarı Var, Seçmeni Var, Yaşayan Tek Bir Canlı Yok

Tabaklı’da bulunan bahçesine gitmekte olan Mehmet Çoban bizi görünce arabasını kenara çekiyor ve sonunda buraya birisi el attımı diyerek “Burası bizim çocukluğumuzun geçtiği atalarımızın toprağı fakat burada yaşayan kimse yok. Burada şu an gördüğünüz bir okul mevcut bu okul 2017 yılında Özel idare tarafından tadilat yapıldı burada bir de bina görüyorsunuz bu binada mevcut muhtar camii diye yaptırıyor vatandaştan para toplayarak yapıyor bunu ama ne cemaat var ne vatandaş var. Gördüğünüz gibi yıkık binalar var bu caminin de neden yapıldığını gerçekten anlamış değiliz. Seçilmiş muhtar, muhtar olduğu için özel idareden devletten hizmet istiyor ama bu hizmeti kullanacak kimse yok kim için istiyor ne için istiyor anlamak gerçekten çok zor biz vatandaş olarak bu durumdan rahatsızız sonuçta devletin imkanları boşa gidiyor.” dedi.

Köşkönü köyü eski muhtarı Mahir Özlü “Biz daha önce İl Özel İdare’den Tabaklı köyünün yolunun yapılmasını istemiştik. Çünkü halkı ne kadar Köşkönü’ne inmiş olsa da hala Tabaklı’da bizim arsalarımız var bağımız bahçemiz var buraya ulaşım sağlamamız için yolun iyi olması gerekiyordu bunu talep ettik ve bu talebimiz gerçekleştirildi fakat bunun dışında yapılan ve özel idarenin de destek verdiği işler boşa yapılmış işlerdir okulun tadilatı gibi. Görüldüğü üzere burada elektrik telleri ve telefon telleri de kesik bu yıllar önce kesilmişti yani köyde elektrik de yok, akan suda yok, sağlam binada yok, yaşayan tek bir canlı yok ama muhtar var oda resmiyette muhtar köyde durmak zorunda acil işi olmadığı müddetce ama gördüğünüz üzere köyde muhtar da yok.” diye konuştu.

Özlü, “Biz devletin imkanlarının boştan yere çarçur edilmesini istemiyoruz bu nedenle yetkililerin buraya el atmasını bekliyoruz gönül ister ki buradan göç eden vatandaşlarımız buraya dönsün burada yeni binalar yapılsın burada insanlar yaşasın ama şu an bu mümkün değil insanların yaşamadığı bir yerde de hizmet beklemek ve hizmet almak nasıl bir anlayış bunu gerçekten anlamış değiliz.” dedi.

Tabaklı Köyü ile ilgili köylülerden CİMER’e bu konuda başvuru yapıldığı fakat köyde yaşayan olduğunun bildirildiği bilgisine ulaşan Ulukışla Havadis Gazetesi,  köylülerin bu cevaba itiraz edip etmediğini de araştırdı. Köyde yaşayan olmadığı konusunda ısrarlı olanların itiraz ettiğini ama dertlerini anlatamadıklarını öğrendi. Tabaklı köyünden göç eden köylüler Tabaklı’nın köy vasfından çıkarılıp Köşkönü köyünün bir mesire alanı olarak köye bağlanmasını yetkililerden talep ediyorlar. Haber Tan

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KENDİ FİKRİ TAKİBİNİ KENDİ YAPAN MÜDÜR!
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kasım 2020’de Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne...

Haberi Oku