Milletvekili Selim Gültekin'den Gıda Tarım Ve Orman Alanındaki Düzenleme İlgili Açıklama

Alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere ceza uygulanacak

Milletvekili Gültekin; ‘’Vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına bazı adımlar atmak zorundayız. Artık alkollü içeceği otomatik makineleriyle, basın ve yayın veya posta yoluyla satışını yapanlara ya da farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenlere 20 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Yine saat 22.00 ile 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 bin liradan 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağız.

Özel Orman sayılan araziler de Ağaçlandırmayı Teşvik Ediyoruz

Doğamızı ve ormanlık alanları korumak için özel orman kapsamındaki yerlerde bulunan ağaçlar da izinsiz kesilemeyecek, izinsiz kesilmesi halinde ise para cezası uygulanacak. Ayrıca Orman sınırları içerisinde fidanlık, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği için tesis kurulmasına 29 yıla kadar izin verilebilecek. Fakat bu faaliyetleri izinsiz yapanlar veya tesis kuranlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulayacağız.

Tarım arazilerini bozanlara ceza verilecek, 

Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Milletvekili Gültekin; ‘’ Yeni yasalaşan kanunumuzla hobi bahçesi adı altında kurulan yapılara da tarım alanlarını tahrip ettiği için müsaade etmeyeceğiz. Tarım arazilerimizin bütünlüğünün bozulmasına ve amaçları dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere hem hapis hem de para cezası uygulayacağız.  Ayrıca tüzel kişiler hakkında da elli bin Türk Lirasından iki yüz elli bin Türk Lirası'na kadar idari para cezası vereceğiz. Böylelikle hobi bahçelerinin izinsiz bir şekilde yapılarak vatandaşlara satılmasının önüne geçilmiş olacak.  Çıkarılan yasaya rağmen belirlenen plan veya projelere aykırı hareket edildiğinin tespit edildiği durumlarda Valiliklerimiz tarafından tespitler yapılacak ve sorumlulara bin liradan az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Projeye uygun hale getirmek için de 2 ay süre tanınacak. 2 aylık süre dolmasına rağmen kullanım devam ediyorsa cezalar 3 katına çıkarılacak. İzinsiz olduğu tespit edilen bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak kaydıyla bir ay içinde belediyeler veya il özel idarelerince yıkılacak ve araziler tarımsal üretime uygun hale getirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı ödemiş olduğu bu paraları daha sonra arazi sahibinden tahsil edecek. Bu nedenle vatandaşlarımızın en kısa sürede herhangi bir cezaya maruz kalmadan alanlarını projeye uygun hale getirmelerini rica ediyoruz.
 

Yaban Hayatı da bizim için Son Derece Önemli

Merkez Av Komisyonu hakkında bilgi veren Milletvekili Gültekin ; ‘’ Yabani hayatı korumak için avlanmaya dair bazı önlemler alıyoruz. Merkez av komisyonumuzda STK ların, akademisyenlerin ve devlet görevlilerinin de bulunacağı toplam 25 üyeden oluşan Merkez Av Komisyonu kurulacak ve kaçak ve usulsüz avlanma ile mücadele de etkin rol oynayacaklar. Geniş katılımlı kurulacak komisyon ile herkesin görüşü dikkate alınacak bilimsel veriler ışığında da kararlar alınacaktır.

Modern Tarıma, Modern Sulama

Çiftçilerimizi modern tarımla buluştururken, modern sulamayla da daha kolay hale getirmek istiyoruz diyen Milletvekili Gültekin; ’’Yaptığımız değişikliklerle kırsal kalkınma destekleri arasına modern sulama sistemleri desteklerini de ekledik. Ülkemiz bir tarım ülkesi olduğundan, tarımı daha elverişli ve verimli hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Modern tarımın daha verimli hale getirebilmek için modern sulama yöntemlerini de kırsal kalkınma desteklerine dâhil ettik. Çiftçilerimizi modern tarıma teşvik ederken, modern sulamayı da destek kapsamına almamız çiftçilerimizin kendilerini daha da geliştirmesi ve  daha modern yöntemlerle daha verimli ürünler elde etmesini sağlayacaktır. Böylece çiftçilerimize zaman ve emek tasarrufu sağlayacak bir desteği daha hizmete almış olduk.

Taklit ve tağşiş ile mücadelede kararlıyız

Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nda yapılan değişiklikle taklit ve tağşiş yapılmış ürünlerin işleme tabi tutulmasını ve piyasaya sunulmasının yasaklandığını belirten Milletvekili Gültekin;’’ Vatandaşlarımızın hayatı ve sağlığı ile oynamaya kalkanlarla mücadele de kararlıyız. Bu kapsamda taklit ve tağşiş ürünler mücadele için bazı değişiklikler yaptık. Vatandaşlarımızın hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak gıdalar, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve devletimiz tarafından imha edilecek. Bu gıdaları üreten, ithal eden ve satan işletmelere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 1000 günden 5000 güne kadar adli para cezası uygulayacağız. Aynı suçu 3 yıl içinde tekrar edenleri 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edeceğiz. Bu ürünler masrafları sorumlusuna ait olmak üzere el koyup piyasadan toplatarak imha edeceğiz. Toplum sağlığımızın korunması için çalışmalarımız kapsamlı ve titiz şekilde devam edecektir. Bakanlığımız sahada gıda sağlığımız ve tarım arazilerimizin bütünlüğü için bizlerde daha güzel yarınlar için mecliste gerekli çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz’’ dedi. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KOYUN HIRSIZLARI YAKALANDI!
Niğde Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen hafta Selçuk Mahallesi Bucakçayırı...

Haberi Oku