Gürer, 'Öğretmenler arasında statü ayırımı kaldırılsın”

Önerge sahibi Gürer ise okullarda kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin yanı sıra geçici, ücretli ve vekâleten görev yapan öğretmenlerin de bulunduğuna dikkat çekerek, aynı işi yapan öğretmenler arasında bu şekilde ayrım yapılmadan tamamının kadroyu alınması gerektiğini söyledi.  
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan öğretmen ve personelin çalışma statüleriyle ilgili rakamsal verilerin açıklanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. 
Gürer önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: “Bakanlığınızda kadrolu, sözleşmeli, vekâleten, geçici tanımları ile çalıştırılan personel sayısı dağılımlı olarak kaç kişidir? Bakanlığa bağlı kurum kuruluş ve bakanlığa bağlı KİT çalışanı kaç kişi, 696 sayılı KHK ile %70 hizmet alım sözleşmesine takılarak (alt yüklenici) taşeron firma çalışanı olarak kalmıştır? Bakanlığınız ve varsa bağlı KİT işlerinde kaç alt yüklenici (taşeron ) firma faaliyet göstermektedir? Kaç çalışan alt yüklenicide İşçi olarak çalışmaktadır? Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışırken statü değişikliği ile memur olabilecek çalışan sayısı kaçtır? Statü değişiklik taleplerinin karşılanması düşünülmekte midir? 2020 yılında bakanlığın birimleri ile bağlı kuruluşlarda kaç iş kazası meydana gelmiş, kaç kişi yaralanmış, kaç kişi vefat etmiştir? Taşeron firmada çalışıp iş kazası geçiren ve vefat eden sayısı kaçtır? 2021 yılında personel alımı yapılacak mıdır? Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş ve KİT engelli kotasına göre boş kadro var mıdır? Alım engelliler için düşünülmekte midir?”
974 BİN ÖĞRETMENİN 118 BİNİ SÖZLEŞMELİ 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Ziya Selçuk, resmi eğitim kurumlarında görev yapan; kadrolu öğretmen sayısının 856 bin 279, sözleşmeli öğretmen sayısı 118 bin 558 olduğunu ve 974 bin 837 görev yaptığını açıkladı. 
80 BİN ÇALIŞAN VAR 
Bakan Selçuk, Eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışında görev kalan  kadrolu personel sayısının 77 bin 404, sözleşmeli personel sayısının 3 bin 482 olup, toplam personel sayısının ise 80 bin 886 olduğunu belirtti. 
ATAMALAR PLANLAMA ÇERÇEVESİNDE YAPILIYOR 
Eğitim kurulularının öğretmen ihtiyacının Bakanlıklarına kullanım izni verilen öğretmen kadroları çerçevesinde karşılanabildiğine dikkat çeken Bakan Ziya Selçuk, 2021 yılı öğretmen atama planlamalarının devam ettiğini atamaların söz konusu planlama çerçevesinde yürütüldüğünü ifade etti. 
1082 ENGELLİ PERSONEL 
2021 yılı içerisinde Bakanlığımız taşra teşkilatındaki kadrolarda eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görev yapmak üzere 1.082 engelli personel istihdamı planlanmıştır.
İŞÇİLERİN YÜZDE 69’U GEÇİCİ 
Merkez ve taşra teşkilatında 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi 13 bin 993 sürekli işçi (%31), 31 bin 386 geçici işçi (%69) olmak üzere toplam 45 bin 379 işçinin çalıştığını açıklayan Bakan Selçuk, 1.733 engelli, 930 eski hükümlü/terörle mücadelede yaralanan (TMY) personelini çalıştığını da bildirdi. 
Bakanlıklarına bağlı tüm kurumlardaki taşeron firma çalışanlarının 696 sayılı KHK ile kadroya alındığını belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Bakanlıklarında şu an taşeron firma çalışanının bulunmadığını ifade etti. 
ÜNİVERSİTELERİ İŞÇİLER 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Bakanlığımız MEBBİS kayıtlarının incelenmesinde ön lisans mezunu 1.004, lisans mezunu 674 sürekli/geçici işçi bulunmaktadır.2020 yılında Bakanlığımız birimlerinde ve bağlı kuruluşlarda meydana gelen iş kazalarına ilişkin veriler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilerek kayıt altına alınmaktadır” açıklamasında bulundu. 
ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise resmi eğitim kurumlarında öğretmen açığının son yıllarda giderek arttığını, buna karşın atama bekleyen öğretmen sayısının da her yıl katlandığını ifade etti. 100 bin üzerinde öğretmen açığı olduğuna dikkat çeken Gürer branş öğretmenleri dahil en az 60 öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır” dedi.
ÖĞRETMENLER ARASI AYIRIM ÇALIŞMA BARIŞINI BOZUYOR
Gürer, Bakanlığın öğretmen açığını karşılamak için sözleşmeli, geçici, vekâleten ve ücretli gibi statülerde öğretmen görevlendirdiğine işaret ederek, “Aynı işi yapan öğretmenler arasında bu şekilde bir ayırım yapılması, çalışma barışını bozmaktadır. Öğretmenler arasında farklı statülerde görev yapanların da kadroya alınması gerekir” ifadelerini kullandı. Gürer, taşerondan devamlı işçi kadrosuna alınan ancak sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyen 32 bin işçinin 10 ay değil 12 ay çalıştırılmalarını ve sürekli işçi kadrosuna alınmalarını da istedi.       Haber Merkezi

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

3. AYMEP Toplantısı Sonuçlandı
Kısa adı AYMEP olan, Üniversiteler Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri Platformu 3. Toplantısı...

Haberi Oku