Damlataş Mağarasının turizme açılması istendi

Niğde merkeze bağlı Değirmenli köyü içerisinde bulunan Damlataş mağarası köyde yaşayan gençler tarafından kısmen tahrip edilen mağaranın restorasyon yapılarak turizmin hizmetine açılmasını istiyorlar.

Bölge turizmine olumlu katkıda bulunacak Değirmenli Damlataş mağarasında çeşitli sarkıtlar bulunuyor. Çamardı ilçesi yolunun üzerinde olması nedeni ile gelen geçen çok rahatlıkla bu mağarayı görebilir.

Köylüler, "Burası ne olacak? Neden turizmin hizmetine açılmıyor?" diye soruyorlar. Niğde Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yetkililerinin de inceleme yaptığı sarkıt ve dikitlerin yer aldığı Damlataş mağarasının turizmin hizmetine açılması halinde ilgi göreceği ifade ediliyor.

Köy halkı köy içerisinde bulunan Damlataş mağarasının ulaşımının kolay olmasının avantaj olduğunu söyleyen vatandaşlar, burasının biran önce düzenlenip turizmin hizmetine açılmasını talep ettiler.

Niğde il Kültür ve Turizm Müdürü Selçuk Hüseyin Demirtaş tarafından yapılan açıklamaya göre; “ Niğde merkeze bağlı Değirmenli köyünde bulunan Damlataş Mağarası incelemeler sonuncunda içerisinde mağara çökeli olarak tanımlanan (dikit, sarkıt, duvar damlataşı vb.) oluşumlarca fakir olduğu gözlenmiş. Değirmenli mağarasının toplam uzunluğu, 192 metre olup tavan yüksekliği 0,5 m.-3 m. arasında değişmektedir. Mağaranın 2 girişi olup geçit konumlu fosil bir mağaradır. Hidrolojik aktivite olarak mağara içerisinde yağışlı dönemlerden sonra duvardan damlayan sular haricinde herhangi bir aktiviteye rastlanılmamıştır. Ölçüm yapılan mağara içerisinde hiçbir canlıya rastlanılmamıştır” dedi.

Değirmenli köyünde bulunan Damlataş Mağarasının üzerinde köy evleri mevcuttur diyen Demirtaş; “ Mağara içerisinde ortalama sıcaklık 7 0C, ortalama bağıl nem, %71 olarak ölçülmüştür. Herhangi bir zehirli gaz değeri (NH4,(metan), SO(sülfüroksit), CO (karbonmonoksit)) ölçülmemiştir. Arkeolojik-tarihsel açıdan, mağaranın iki giriş kısmında da bulunan kilit taşları önemlidir. Bu tip kilit taşları mağaranın dar bir girişe sahip bölümlerinin dışarısıyla bağlantısını kesmekte ve içine saklananları dışarıdaki akıncılardan/yağmacılardan korumaktadır. Bu savunma sistemi, Kapadokya Bölgesinde (Yozgat-Kayseri-Kırşehir-Nevşehir-Aksaray-Niğde) ortak bir nitelik gösterir ve tümü de Arap Akınları dönemine (MS 7-8.yy) aittir. Mağaranın içinde herhangi mimari bir düzenleme olmamasından dolayı, burasının sürekli bir kullanım görmediği düşünülmekte ve Arap akınları ardından da işlevini yitirdiği düşünülmektedir. diye konuştu.

Demirtaş; “Değirmenli Mağarası gerekli teçhizatların (ışıklı baret, tulum, çizme v.b) sağlanması ve mağarayı bilen bir kişi tarafından rehber eşliğinde gezdirilebilir. Bunun dışında mağara içerisine hiçbir mimari projenin yapılmaması gerekmektedir. Mağara dışına bilgilendirici tabelalar konularak oluşumu ve arkeolojisi açısından tanıtımı yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğitime Destek Zamanı Niğde
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in talimatıyla tableti olmayan öğrencilerin yeni eğitim-öğretim...

Haberi Oku