Altunhisar Kınık Höyük Eserleri Niğde Müzesi'nde Sergileniyor!

Altunhisar İlçesi Kınık Höyük’te kazı çalışmalarını yürüten kazı başkanı Lorenzo d’Alfonso Niğde Müzesi’nde sergilenen Kınık Höyük’e ait eserlerle ilgili olarak, “Biz Niğde’ye geldik Kınık Höyük’te yüzey alıştırması yaptık ve o zaman her şey başladı. Ekibimiz çok çalıştı ve çok güzel bir iş çıkarttı çok değerli eserleri kazandırdı herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kınık Höyük kazısının başkan yardımcısı Burak Yolaçan açılışta yaptığı konuşmada Kınık Höyük ile ilgili bilgiler verdi. Yolaçan, “Kınık Höyük eserleri iki tane alandan çıkarıldı. Kutsal alan ve kamusal alandan oluşuyor. Bu eserlerden bir tanesi pişmiş toprak boğa heykelleri. Bu heykeller minyatür boyuttan neredeyse gerçek boyuta varan pişmiş toprak heykellerini görüyorsunuz. Kutsal alanda insanların tapınakta bulunduklarında ve kurban kestiklerinde kestikleri kurbanı hatırlamak için pişmiş topraktan onların heykellerini yapıp kutsal alana bırakıyorlardı böyle bir gelenek söz konusuymuş. Pişmiş toprak boğa geleneğinin geçmişten daha sonra da devam eden bir gelenek olduğunu görüyoruz.

Helenistik Dönem’den önce Kapadokya Bölgesi Hitit Dönemi’nden beri getirdikleri gelenekleri sürekli devam ettiriyorlar. Ama Helenistik Dönem’den itibaren MÖ 2. yüzyıldan itibaren bölgede çok köklü bir değişiklik meydana geliyor. Helenistik ve Batılı etkiler görmeye başlıyoruz. Bu değişiklikler insan yüzleri, tanrılar ve tanrıçaların figürleri olarak karşımıza çıkıyor. Pişmiş toprak boğalar ve diğer köşede bulunan şahin kartal gibi yırtıcı hayvanların figürleri bulunuyor. Kınık Höyük’te başlatılan kazıların 11. yılında artık Kınık Höyük’te gün yüzüne çıkan eserlerin müze de temsil edilmesi gerektiği düşünerek müzemizde böyle bir köşeyi hazırladık. Buranın hazırlanmasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu vitrinin hazırlanmasında belli bir finansmanı sağlayan Amerikan Büyükelçiliği’nin Kültür bölümüne de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Açılışta konuşan Niğde valisi Yılmaz Şimşek, “Bugün güzel bir vesile ile buradayız. İlimiz Altunhisar İlçesi’ne balıklı Kınık Höyük’te gerçekleştirmekte olan kazıda çıkartılan eserleri bugün müzemizde sergiliyoruz. Yaklaşık 11 yıllık bir kazı çalışmasının meyvelerini bu şekilde almış olduk. Bildiğiniz üzere ilimizin tarihi çok eskilere dayanıyor. Niğde çok köklü bir tarihe sahiptir. Niğdemizde çok uygarlıklar ve medeniyetler hüküm sürmüş ve bunları izlerini Niğde’nin birçok bölgesine görüyoruz. Özellikle de bu izlere arkeolojik alanlarda rastlıyoruz. Niğde’deki arkeolojik alanların hepsini ortaya çıkartmak maddi bir güç istiyor. Bizlerde bunun hepsinde çalışma maalesef yapamıyoruz. Şu anda Niğde’de devam eden beş adet kazı çalışması var iki adette yüzeysel alan çalışması var. Bu kazı çalışmalarından bir tanesi de Kınık Höyük. Kınık Höyük tarihe ışık tutması açısından çok önemli bir kazı çok önemli bir arkeolojik alan. Yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. 11 yıllık bir çalışma söz konusu burada ve kazı başkanı Lorenzo d’Alfonso tarafından sürdürülen bir kazı çalışması mevcut.” dedi.

Niğde Müzesi Zenginleşiyor!

Niğde Müzesi’nin her geçen gün zenginleştiğine vurgu yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, “Niğde Müzesi adından daha çok söz ettiriyor. Biliyorsunuz ki 2003 yılında müzemiz Avrupa’da bakanlığımız tarafından teşhir ve tanzim anlamında yılın müzesine aday gösterilmişti. İlk beş müze arasına girmişti. O anlamda bizim müzemiz çok önemli bir müzedir. İşte bu eserlerle de daha da zenginleşiyor. Geçtiğimiz yıllarda Göllü Dağ’da çıkarılıp Kayseri’de sergilenmekte olan iki başlı aslan heykelini müzemizde kazandırmıştık. Geçtiğimiz aylarda yine Maden köyündeki Maden Yazıtı’nın replikasını da dışarıda sergilemiştik. Yani görülüyor ki Niğde Müzesi her geçen gün yeni bir ürün yeni bir eser kazanıyor. Ben tüm vatandaşlarımızı gelip bu müzeyi görüp ziyaret etmelerini istiyorum. Bu kazıda emeği geçen başta kazı başkanı Lorenzo d’Alfonso olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Altunhisar Parlayan Bir Kültürel Alanı Olabilir!

Açılışın ardından gazetemizin sorularını yanıtlayan Altunhisar Kaymakamı Doğukan Mızrak “Bilindiği üzere Altunhisar’da ortaya çıkarılan Kınık Höyük tarihi itibari ile oldukça önem arz etmektedir. Araştırmalara göre tarihinin MÖ 3000’li yıllara kadar dayandığını biliyoruz. 2011 yılından beri ilçemizde hummalı bir arkeolojik kazı çalışması sürmektedir. Bugün de yapılan bu çalışmaların sonuçlarını burada görmekteyiz. Altunhisar Kınık Höyük’te birbirinden farklı ve güzel tarihi eserlerle karşılaşmaktayız. Bugünden itibaren artık Niğde Müze’sinde sergilenecek olan Kınık Höyük’e ait eserler ilçemiz açısından çok sevindirici. İlerleyen yıllarda Kınık Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları tüm hızıyla devam edecek. Bu çalışmalar sonucunda çıkan arkeolojik eserler yine peyderpey sergilenmeye devam edecek. Bu çalışmalarla Altunhisar’ın tarih ve kültürel turizm anlamında turist çekmesini bekliyoruz ve planlıyoruz. Altunhisar’ın ve Niğdemizin bir değeri olarak parlayan bir kültürel alan olarak öne çıkacağını düşünmekteyiz. Kınık Höyük’te 2011’den beri başlayan kazılar devam etmekte ve uzun yıllarda çalışmalar devam edecek. Ortaya daha çok eser çıktıkça belki kısmi olarak ören yeri ilan edilebilir. Ören yeri olarak ilan edildikten sonra turistler ziyaret edebilecekler. Ama ören yeri ilan edilmesi birkaç yıl daha sürebilir.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

3. AYMEP Toplantısı Sonuçlandı
Kısa adı AYMEP olan, Üniversiteler Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri Platformu 3. Toplantısı...

Haberi Oku