FLAŞ HABER

Bismillahirahmanirrahim

1- “De ki: O Allah’tır, bir tektir.”

2- “Allah sameddir. (Her şey O’na muhtaçtır, O, hiçbir şeye muhtaç değil.)

3- “O, doğurmamış ve doğmamıştır.”

4- “Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.”

Elimizdeki yüce kitabımız Kur’an’da 112. sırada yer alan “ İhlâs suresi “Müslümanlar arasında “Kul hu vallahu ehad” olarak bilinir. Yüce Allah’ın varlığını ve birliğini anlatan bu sure dört ayetten oluşmaktadır. İhlâs, doğru, açık ve temiz anlamlarına gelmektedir. Bu surenin temeli olan tevhid (la ilahe illallah)’in en net ve açık olarak anlatıldığı suredir. Efendimize müşrikler, yani puta tapanlar “Bize rabbinin soyunu ve cevherini anlat” demişler ve bu sure “De ki: O Allah birdir, tektir” ayeti ile başlayan bu sure inmiştir. Soru soranlar arasında hem Yahudiler ve hem de Hıristiyanlar vardır, “Rabbin hangi şeyden yaratılmıştır” sorusuna efendimiz “ O yaratılmış değil, yaratandır ve O’ndan başka ilah yoktur” diye cevap vermiştir, “samed nedir” sorusuna O Meryem gibi doğmuş değildir” “velem yuled” nedir sorusuna “O İsa gibi doğrulmuş değildir” diye cevap vermiştir.

Bilindiği gibi, putperestler Allah’ın varlığına inanırlar ve fakat araya ikinci ilah olarak putları koyarlar. Yani ikisini ayrı ayrı olarak tanırlar. Hıristiyanların üçlemesindeki inanç putperestlikten daha öte Hıristiyanlar, baba oğul ve ruhulkudüs üçlemesiyle üçüne ortak olarak tapmaktadırlar. Hatta üçüncü oğulda birleştirerek İsa peygamberi hâşâ Allah olarak kabul ederler. Bu husus Maide suresinin 17. ayetinde “Şüphesiz ki Allah Meryem oğlu İsa’dır diyenler kâfir olmuşlardır” açık ifadesiyle bildirilmektedir.

Efendimiz bir hadisinde bu sure için “Allah’a yemin ederim ki, kulhuvallahu ehad, Kur’an’ın üçte birine eşittir” demişlerdir. Namazda bu sureyi okuyan Müslüman, surenin bu değerini düşünerek, tane tane ve anlamını bilerek okumalıdır. Efendimize sormuşlardır “Namazı nasıl kılacağız” cevap “Allah ile konuşur gibi” buyurmuşlardır. Efendimizin bu tavsiyesine uyarak kılan Müslüman’ın namazına şeytan karışmaz.

Namazda bu sureyi okuyan Müslüman Allah’a “Allah’ım ben senin varlığına ve birliğine bütün kalbimle inanıyorum. Sen teksin ve sen’den başka hiçbir Allah yoktur. Senin yarattıklarının sana daima ihtiyaçları var. Sen kendine yetensin ve sen’in hiçbir şeye ihtiyacın yoktur. Sen doğmadın ve doğrulmadın, sen baba da değilsin, evlat da değilsin, senin eşin ve benzerin olmadığı gibi, zıddın da yoktur.” Dediğini iyi bilmeli ve bu duygu ve düşüncelerle namazını kılmalıdır. Yüce Allah huşu içerisinde namaz kılanlardan eylesin diye dua ederim.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.