Gürer 'Veteriner hekimlere gereken önem verilmelidir”

CHP Milletvekili Gürer “14.12.2012 tarihinde yayınlanan Sağlık Meslekleri Kurulu Yönetmeliğinde de veteriner hekimlerin sağlık personeli sayılmadığına” dikkat çekti. “Bunun düzeltilmesi gerektiğini” belirtti.

“Veterinerlere Cumhuriyetin ilk yıllarında  sağlanan haklar ve verilen önemin bugün gerilediği ve mesleğin önemine göre değerinin farkında olunmadığını” söyleyen Gürer, “Tüm Hayvanlarla ilgili  tek bakanlık oluşması ve bunun ülke genelinde örgütlü kılınmasının önemli olacağına” vurgu yaptı.

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığının da  hayvanlar ile ilgili yetkilendirildiğini, bu bağlamda hayvancılığın  her alandaki varlığının tek bakanlık altında toplanmasını ve  veteriner hekimlerin ülke genelinde her köyde olacak biçimde yeni bir örgütlenmenin de sağlanmasını” istedi. “Belediyelerde  veteriner hekimliğin  bu alanda sorumluluk yetki ve varlıklarının da güçlendirilmesinin önemli olacağını” da ifade etti.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Veterinerlerin sorunlarını Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e yazılı olarak ta yöneltti.

Ömer Fethi Gürer’in “Yasa olarak geçen  veteriner hekimlikte uzmanlık uygulamasına ne zaman başlanacaktır? Bu konuda ne gibi hazırlıklar yapılmıştır? Avrupa birliği ilerleme raporundaki eksikliklerden fasıl 12'de en göze çarpan konu ‘Veteriner hekimlik hizmetlerinin uyumlaştırılması için kayda değer çabaya ihtiyaç vardır.’ ibaresidir. Bu husus için ne gibi önlemler alınmıştır?” Sorularına yanıt veren  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bakanlığımızca ‘Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği Taslağı’na ait Yönetmelik çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

“Bakanlığın Veterinerlerin sorunları gerekli duyarlılığı göstermesini” isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Veterinerlerin önemli bir görev yaptıklarını ifade etti. Gürer, “Memur olanların özlük hakları  iyileştirilmesi gerektiğini, her köyde bir veteriner uygulamasının başlatılmasını, Veteriner hekimlikte AR-GE çalışmaları, laboratuvar teşhis hizmetleri ve tıbbi ürün üretim laboratuvarları  çalışmalar desteklenmesini” de istedi.

Gürer ayrıca, “Veterinerlerin yılda yaklaşık 1500 mezun katılması nedeni ile mesleğin iş sorunu yaşamaması için eğitimlerinde fakülteler arasında oluşan eğitim farklılığının azaltılması, egzotik hayvanlar, arı ve balık hastalıkları ile veteriner adli tıp konusuna da eğitim müfredatında yer verilmesi, gıda, yem ve veteriner sağlık ürünleri başta olmak üzere klinik dışı istihdamın gelişmesini sağlayacak destekleyici çalışmalarda bulunulması için  gereken düzenleme ve destekler sağlanmalıdır.” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Niğde’de karantinayı ihlal eden 5 kişi yurda...
Niğde’de koronavirüs karantinasını ihlal ettiği tespit edilen 5 kişi, sağlık ekipleri ve güvenlik güçleri...

Haberi Oku