Yeni ‘Adli Yıl' törenle açıldı

Niğde Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk heykeline Niğde Barosu çelengi sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Niğde Barosu Başkanı Avukat Emin Alper Öztürk; ‘’Öncelikle, Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm Şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Yeni adli yılın; hukuk, demokrasi ve insan hakları bakımından başarılı geçmesini, yargıya olan güvenin artmasını, adaletin en sağlıklı ve hızlı bir şekilde tesis edilmesini ve nihayetinde milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.
AVUKATLIK MESLEĞİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
Baro Başkanı Avukat Öztürk konuşmasının devamında; ‘’Ülkemizde hak ve özgürlüklerin teminatı olan avukatların örgütlü gücünü temsil eden bizler, başlangıcında olduğumuz 2023-2024 Adli Yılı’nı bu sene de kaygıyla karşılıyoruz. Yeni bir adli yılı umutla ve heyecanla değil kaygıyla karşılamamızın sebebi, sadece avukatlara ait meslek sorunu gibi görünen ancak artık ulusal çapta bir hak arama özgürlüğünün ve adalete erişimin de içinde bulunduğu adalet krizidir. Mesleğimizi evrensel insan hakları temelinde ve meslek onuruna yaraşır şekilde icra etmemiz için hukukun üstünlüğü her kesimce kabul edilmeli, bağımsız yargı ve adil yargılanma hakkı sağlanmalı ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmelidir. İçinde bulunduğumuz yargı sisteminde, avukatların mesleki tecrübeleri artık yasalardan ve hukuka yaraşır uygulamalardan değil; ulusal çapta gittikçe büyüyen bir şiddet sarmalından, kontrolsüzce açılan ve sayıları 100’ ü bulan hukuk fakülteleri sebebiyle maruz kaldığımız ekonomik sömürü halinden ve adaletin geç ya da hiç tecelli etmediği bir yargı sisteminden gelmektedir. Anılan sorunların ortadan kalkması, ulusal çapta bir adalet arayışının olmazsa olmaz ön koşuludur ve bu da avukatların ve avukatlık mesleğinin güçlendirilmesiyle mümkündür.
2023 yılı sonu itibariyle, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve buna istinaden hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nın uygulama takviminin artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. İnsan Hakları Eylem Planı’nda “Savunmanın Güçlendirilmesi ve Avukatlık Hizmetlerinde Kalitenin Artırılması” başlığı altında yer alan faaliyet hedeflerine ulaşılamadığını üzülerek tespit ediyoruz. Özellikle Barolara siyasi iktidar tarafından söz verilen; “Yargıda sosyal devletin bir gereği olarak maddi durumu yetersiz olan kişilere verilen adli yardım hizmetleri için avukatlardan alınan vergi oranı yeniden düzenlenecektir” , “Zorunlu müdafi ücretleri artırılacak ve bu ücretlerin gecikmeksizin ödenmesi için evrakların dijital ortamda tamamlanması sağlanacaktır” ve “Kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacaktır” şeklinde dile getirilen taahhütlerin 2023 yılı kapanmadan yerine getirilmesini avukatlarımız adına talep etmek en doğal hakkımızdır.” sözlerine yer verdi.
GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILDIĞI BİR YARGI DÜZENİNE KAVUŞMAK İSTİYORUZ
Niğde Barosu Başkanı Avukat Emin Alper Öztürk konuşmasının son kısmında; ‘’Avukatlık hizmetlerinde kalitenin artırılması hedefine ulaşılabilmesi için ilk atılması gereken adım; geçen yıl adli yıl açılış töreninde de değindiğimiz üzere hukuk fakültelerine girişte uygulanan 125 bin yükseköğretim başarı sıralamasının ivedilikle 100 bine, ardından kademeli olarak 75 bine ve 50 bine yükseltilmesidir. Ayrıca Hukuk fakültelerine akreditasyon uygulaması getirilmeli, akredite olamayan fakültelere önce süre verilmeli, süresi içerisinde şartları sağlayamayan fakülteler kapatılmalıdır. Staj eğitimin içeriğini boşaltan yasal düzenlemelerden vazgeçilmelidir.
Geçen yıl adli yıl açılış töreninde stajyer avukatların statülerinin, kamu avukatlarının özlük haklarının, emekli avukatların maaşlarının, engelli avukatların en temel haklarının güvenceye kavuşturulmasını dile getirmemize rağmen aradan geçen bir yıl boyunca hiçbir yol kat edilememiştir. Bağımsız avukatlık faaliyetinin önündeki kurumsal ve yapısal engellerin kaldırıldığı, bağlı çalışan meslektaşlarımızın haklarının güvence altına alındığı, meslek alanının genişletildiği; avukata yönelik ekonomik ve fiziki şiddeti engelleyecek mali ve idari önlemlerin alındığı, hasar danışmanlık şirketleriyle mücadeleler edildiği, yargı harç ve giderlerinin ve KDV’nin kaldırıldığı ve bu hususlarda gerekli düzenlemelerin yapıldığı bir yargı düzenine kavuşmak istiyoruz.
Vatandaşların kendilerini hukuki güvenlik içerisinde hissettikleri ülkeleri, diğerlerinden ayıran en temel etmen, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığıdır. Adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı; adil yargılanma hakkının teminatı ise bağımsız savunmadır. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin ya geç tecelli ettiği veya hiç tecelli etmediği bir adli sistemin mülkün temeli olması mümkün olmadığı gibi, savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmeyen bir yargı sisteminden adil yargılanma beklenmesi de mümkün değildir. Hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, başta adil yargılanma hakkı olmak üzere hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir hukuk düzeni için savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygının gereklerinin yerine getirildiği bir adli yıl diliyoruz.
Son olarak geçen yıl adli yıl açılış töreninde de değindiğimiz üzere kadın cinayetlerinin yaşanmadığı, çocuk gelin vakalarının ve çocuk istismarının engellendiği bir adli yıl diliyoruz. Maalesef sadece son 3 ayda Niğdeli 3 kadın Aksaray’da, Nevşehir’de ve ilimizde kadına şiddetin kurbanları oldular. Çocuk gelin vakalarında ise yapılan son istatistiklere göre ilimiz ülke genelinde %8 ile 7. Sıradadır. Bu sorunun çözümü için ilimizdeki tüm kurumları ve halkımızı 20 Eylül’ de yapacağımız. Çalıştaya destek olmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Değerli Meslektaşlarım, Adaletin tecellisi için fedakarca çalışan avukat, hakim, savcı meslektaşlarımız ile adliye ve avukatlık bürosu çalışanlarımıza başarılar diliyor, ebediyete irtihal eden tüm yargı mensubu meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum.” sözlerine yer verdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mera, yaylak ve kışlaklar dronla denetlenecek
Niğde genelinde mera, yaylak ve kışlakların amacı dışı kullanımının önlenmesi noktasında dronla kontrolleri...

Haberi Oku