Bor'da vekâletle  ‘Kurban Standı' açıldı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), vatandaşların kurban bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere "Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş" sloganıyla her yıl olduğu gibi bu sene de vekâletle kurban kesim organizasyonu başlattı.

Bu doğrultuda çalışmalar yürüten Bor İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Bor Şubesi tarafından müştereken düzenlenen Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonuna yardımcı olmak amacıyla, yurt içinde ve yurt dışında yardıma muhtaç insanlara ulaştırılmak üzere 2023 yılı için kurban bağış standı Sokullu Mehmet Paşa Camii önünde açıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı, Yurt İçi ve Yurt Dışı vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu ile ilgili detaylı bilgileri Diyanet Vakfı kurumsal sitesinde vatandaşlarla paylaştı.

VEKÂLETEN KURBAN YURT İÇİ

“Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır.  Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed) Muhsin olanları müjdele!” (HAC, 37)
Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, birçok güzelliği ve manayı içerisinde barındırması bakımından da önemlidir. Kurban olur insan, kestiği/kestirdiği kurbanlar ile. Ulaşır takvası ve niyeti ameliyle beraber. Yaklaşır Allah’a, yakınlaşır kardeşlerine onları görmese bile.
Bu şuur ve ihlasla, Keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadetin dini hükümler doğrultusunda ve amacına uygun şekilde ifasını sağlamak için “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde” vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir. Vekâletini aldığımız Vacip, Adak, Akika, Şükür ve Nafile kurbanlarınızı, ülkemizde İslami usullere göre “Türkiye Diyanet Vakfı Güvencesiyle” kesiyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Vekâleten kurban bağışınızı gerçekleştirirken, adına kesim yapılmasını istediğiniz kişinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açıklama kısmında yer alan isimler adına kesim gerçekleştirilmemektedir. Kurbanınızın kesileceği il Vakfımız tarafından yapılan planlamalar doğrultusunda belirlenmekte olup, söz konusu ilin şartlarına ve o bölgedeki hayvan türüne göre kurbanınız küçükbaş veya büyükbaş olarak kesilebilmektedir. Bu kapsamda bağış sırasında il veya küçükbaş/büyükbaş tercihi yapılamamaktadır.

VEKÂLETEN KURBAN YURT DIŞI

“Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser, 2) Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, birçok güzelliği ve manayı içerisinde barındırması bakımından da önemlidir. Kurban olur insan, kestiği/kestirdiği kurbanlar ile. Ulaşır takvası ve niyeti ameliyle beraber. Yaklaşır Allah’a, yakınlaşır kardeşlerine onları görmese bile.Bu şuur ve ihlasla, Keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadetin dini hükümler doğrultusunda ve amacına uygun şekilde ifasını sağlamak için “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde” vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir.

KURBANLARINIZ DİYANET VAKFI GÜVENCESİNDE

Vekâletini aldığımız Vacip, Adak, Akika, Şükür ve Nafile kurbanlarınızı, yurt dışında İslami usullere göre “Türkiye Diyanet Vakfı Güvencesiyle” kesiyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. İbadet şuuru ile büyükbaş ve küçükbaş olarak kestiğimiz kurbanlarınızı dünyanın farklı coğrafyalarında, yardımlarınızı bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kategorimizin sadece “yurt dışı kurban” şeklinde olması, kesilecek kurban türü niyetinin size ait olması; yani bizce bilinmesinin gerekli olmaması, bizim sizlerin niyetine kurbanınızı kesme faaliyeti yürütmemiz nedeniyledir. Gelin, kurban ibadetimizi ifa ederken mahzun ve mağdur gönüllere bayram coşkusu yaşatalım.

Vekaleten kurban bağışınızı gerçekleştirirken, adına kesim yapılmasını istediğiniz kişinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açıklama kısmında yer alan isimler adına kesim gerçekleştirilmemektedir.
Kurbanınızın kesileceği ülke Vakfımız tarafından yapılan planlamalar doğrultusunda belirlenmekte olup, söz konusu ülkenin şartlarına ve o bölgedeki hayvan türüne göre kurbanınız küçükbaş veya büyükbaş olarak kesilebilmektedir. Bu kapsamda bağış sırasında ülke veya küçükbaş/büyükbaş tercihi yapılamamaktadır. Bu yıl bağış fiyatları da, Yurt İçi Kurban bedeli 5 bin 950 lira Yurt Dışı Kurban bedeli ise 2 bin 750 lira olarak belirlendi.(

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Niğde ilk 15’e giremedi
 Niğde vergi tahsilat oranında Türkiye illeri sıralamasında ilk 15 il arasına girmeyi başaramadı.

Haberi Oku