Kale Projesinde Danıştay Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdi!

Danıştay 6. Dairesi’nin dava dosyalarının 5 tanesini parseller yönünden iptal ettiği öğrenilirken, oy çokluğuyla alınan kararla sevinen taraf kale bölgesinde yaşayan ve acele kamulaştırmaya itiraz eden vatandaşlar oldu. 

DANIŞTAYIN İPTAL GEREKÇESİ

Danıştay’ın iptal kararı şu gerekçeye dayandırıldı, “29 Ocak 2021 tarihinde tesis edilen dava konusu Cumhurbaşkanı kararının dayanağı onaylı proje ve kamu yakarı olmadığından, acele kamulaştırma işleminin dayanağı olarak sunulan imar planının ise dava konusu işlemin tesis edildiği tarihten sonra Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 29 Temmuz 2021 tarihinde uygun bulunduğundan, kamulaştırma kararından önce alınması zorunlu olan kamu yararı kararının acele kamulaştırma işleminin tesis edildiği tarihten sonra alınması hukuka aykırı olduğundan…”

12 DAVADAN 5’NDE YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERİLDİ

Niğde Kale Mahallesi'nde bulunan sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ilan edilen yenileme alanı kapsamında yürütülen kentsel yenileme projesi kapsamında Niğde Belediye Başkanlığı tarafından 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. maddesi uyarınca acele kamulaştırılmasına ilişkin 30/01/2021 tarihli ve 31380 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan, 29/01/2021 tarih ve 3466 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması ile ilgili altı kişinin açmış olduğu dava sonuçlandı. 

Davacıların vekilliğini Avukat İsmail Hakkı Atal yapıyor. Davacıların vekili, "Acele kamulaştırmaya ilişkin dava konusu Cumhurbaşkanı kararına dayanak yapılan 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Kanunu'nda acele kamulaştırma prosedürünün Niğde Belediye Başkanlığı tarafından yenileme alanı ilanına ilişkin bir ön karar alınmadan Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan yenileme alanı ilanına ilişkin karar alındığı, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27. maddesinde belirtilen acele kamulaştırma şartlarının oluşmadığı ileri sürdü." 

Danıştay 6. Daire Başkanlığında görülen davada Cumhurbaşkanlığının ve Niğde Belediye Başkanlığının savunması alındı. Davada Danıştay tetkik Hâkimi ve Zerrin Arvas'ın düşüncesinde "Dava konusu işlemin iptali gerektiği düşünülmektedir." ibaresi yer aldı. Danıştay savcısı da konu ile ilgili uzun bir savunma vererek "Dava konusu 29/01/2021 günlü, 3466 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının uyuşmazlığa konu taşınmaza yönelik olarak iptaline karar verilmesi gerektiği düşünülmektedir" denildi. 

Danıştay 6. Daire Başkanlığı yargılama sonucunda "Dava konusu işlemden sonra Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulunan koruma amaçlı imar planının dava konusu acele kamulaştırmanın dayanağı olamayacağı, davalı idareler tarafından da acele kamulaştırmanın dayanağı onaylı projesi ve kamu yararı kararına ilişkin bilgi ve belge sunulmadığı açık olduğundan, dava konusu acele kamulaştırma işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır." denilerek Dava konusu 29/01/2021 tarih ve 3466 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının uyuşmazlığa konu taşınmaz yönünden İPTALİNE karar verildi.

Bu karar ile 11 kişinin açtığı davadan altısının açtığı davada sevinen taraf kale bölgesinde yaşayan ve acele kamulaştırmaya itiraz eden vatandaşlar oldu. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Aile Çalıştayı tamamlandı
Niğde Valiliği himayesinde, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) ev sahipliğinde, Niğde Barosu,...

Haberi Oku