Gürer, 'Meclis'e sunulan Ek bütçe, ek vergi anlamına mı geliyor?”

Gürer’in konuşmasının ardından yeniden söz alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ek bütçeyi getirirken yeni vergi varsayımıyla getirmediklerini belirterek, yeni vergilerin söz konusu olmadığını söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısında söz alarak AKP iktidarının tarım ve ekonomide uyguladığı yanlış politikaların, vatandaşlar üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.  

HANİ AY’A GİDECEKTİK, MİLLET DOLMUŞA BİLE BİNEMİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılında yaptığı bir açıklamada, "2023'te Ay'a sert iniş yapacağız." Şeklinde ifade kullandığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ne oldu o hikâye? Petrolü buluyorsunuz, doğal gazı buluyorsunuz, vatandaşa yansıyan vergi ile zam. Ay'a gidecektiniz 2023'te. Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklaması... Millet yaya gidemiyor, dolmuşa binemiyor” diye konuştu.

3,5 MİLYON İNEĞİ OLAN FRANSA 6 ,5MİLYON İNEĞİ OLAN TÜRKİYE’DEN DAHA FAZLA SÜT ÜRETİYOR

Türkiye’de 2001 yılından bu yana tarım sayımı yapılmadığı için başta Büyükbaş hayvan varlığı olmak üzere pek çok alanda rakamların belirsiz olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Türkiye'de 6,5 milyon süt ineği varken Fransa'daki 3,5 milyon süt ineği niye bizden daha çok süt elde ediyor? Yani 3,5 milyon ineği olan Fransa 6,5 milyon süt ineği olan Türkiye'den daha çok süt elde ediyor. Bu verimlilik konusunu konuşmak lazım” dedi

TÜİK BUNU NASIL BAŞARIYOR?

Yalnızca emekli ve memura maaş verileceği zamanlarda TÜİK’in enflasyonu düşük gösterdiğini dikkat çeken Ö.Fethi Gürer, “TÜİK bunu nasıl yapıyor, bu da ayrı bir beceri. Türkiye'de hesaplama yöntemleri yalnızca bu emekliye veya memura maaş yansımasında olacak süreç mi bir enflasyonu şekillendiriyor?” diye sordu. 

TMO BUNU NEDEN YAPTI?

CHP Milletvekili Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hasat başlamadan 6,5 milyon ton buğday ithal ettiği için depoların dolduğunu, bu nedenle TMO’nun randevu sisteminin çalışmadığını ve üreticinin TMO’ya ürün satamaması nedeniyle mağduriyet yaşadığını belirtti. 

Dahilinde İşleme Rejimi kapsamında, tonu 6 bin 500 liradan yurtdışından getirilen buğdayın, 2 bin liralık sübvanse ile sanayiciye 4 bin liraya satıldığını hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, aynı uygulamanın neden ithal edilen gübre ve yemde yapılmadığını sordu. 

GÜBRE VE TOHUM DA SÜBVANSE EDİLSİN 

Gürer, “Gübre ve yem de yurtdışından getiriliyor, bizim çiftçimize sübvanse edilerek o gübrenin ya da tohumun ya da yemin verilmesi sağlanmıyor. Bugün eğer gebe inekler, süt inekleri, düveler kesime gitmeseydi bizim et fiyatları bu kadar artmayacaktı, Türkiye yurt dışından yeniden hayvan ithaline ihtiyaç duymayacaktı. Son beş yıldır gelen tarım bakanlarının açıklamalarına bakın, hepsinin Türkiye'nin ithalatı bırakacağını, et ithal etmeyeceğimizi, hayvan ithal etmeyeceğimizi söyleyen açıklamaları yer alıyor ama bu uygulamalar böyle gitmiyor” ifadelerini kullandı.

EK VERGİ Mİ GELİYOR?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın,  onikinci kalkınma planını anlatırken, ek bütçeden bahsettiğini ve KDV ve özel tüketim vergileriyle ilgili rakamsal verileri açıkladığına dikkat çeken Gürer, bu durumda ek vergilerin olup olmayacağının açıklanmasını istedi. 

ZAMLI MAAŞLAR CEBE GİRMEDİ ERİDİ 

Memura, emekliye, asgari ücretliye verilen zammın daha cebe girmeden eridiğini, asgari ücretin dolar karşısındaki kaybının 1200 lira olduğunu kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yani o verilen alım gücü daha önce vermediğiniz dönemdeki alım gücünün altına düşüyor, o zaman verilmiş olmuyor” diye konuştu.. 

BAKANLAR SORU ÖNERGELERİNİ YANITLAMIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşmasında Bakanlara verdikleri soru önergelerinin ya tam olarak yanıtlanmadığını ya da TÜİK’in adres gösterildiğini ifade ederek, bu konuda milletvekillerine gerçek verilerin açıklanması gerektiğini de belirtti. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ: “EK VERGİ YOK”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in konuşmasının ardından yeniden söz alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gürer’in “Ek vergi gelecek mi?” sorusunu yanıtladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bu ek bütçeyi getirirken yeni vergi varsayımıyla getirmedik, mevcut vergiler bir de tabii ki şu anda Meclisimizde tartışılmakta olan değişiklikler temelinde bir tasarımla getirdik, yeni vergi söz konusu değil” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Yılmaz, Gürer’in soru önergelerinin yanıtlanmadığı yönündeki eleştirileri de not aldıklarını sözlerine ekledi.(CHP)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Aile Çalıştayı tamamlandı
Niğde Valiliği himayesinde, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) ev sahipliğinde, Niğde Barosu,...

Haberi Oku