Gürer köy ve kasaba ziyaretlerini sürdürüyor 

MALİYET ARTIYOR, ÜRÜN FİYATI DÜŞÜYOR 

Gübre, mazot, ilaç, tohum, işçilik ve diğer girdi maliyetlerinin her geçen yıl katlanarak arttığını söyleyen buğday üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım yapmaması nedeniyle ürünlerini tüccara vermek zorunda kaldıklarını belirterek, “TMO bu yıl buğday alım fiyatını ton başına 1050 lira olarak açıkladı ama henüz alım yapmadı.  Geçen yıl 900 liraya sattığımız buğdayı bu yıl tüccar 800 liraya alıyor. Tüccara muhtaç kaldık. Ancak tüccarın da ödeme yapıp yapmayacağı belli değil” diyerek CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yandılar. 

ÇİFTÇİ MAĞDUR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bölgemizde buğdayın değer bulmamasının çiftçinin mağduriyetine neden olduğunu söyledi. 

DAHİLİNDE İŞLEME REJİMİ BUĞDAY ÜRETİCİLERİNİ VURDU 

Ziyaret ettikleri her köy ve kasabada çiftçilerin sorunlarını dinlediklerini belirten Ömer Fethi Gürer, “Çiftçimizin yaşadığı sorunların birden çok nedeni var.  ‘Dahilinde İşleme İçin ithal buğday ciddi anlamda üreticiyi etkilemektedir. Kapsamında buğday unu, buğday irmiği, makarna, bulgur ve aşurelik buğday ihracatı gerçekleştirilmesini müteakip, ihraç edilen eşyaya tekabül eden miktarda buğday ithalatı yapılmaktadır. Bu uygulama kapsamında, geçen yıl ülkemize 3.5 ton buğday ithalatı yapıldı. Sanayicinin ithal ettiği buğdayı burada işleyip, ürünü ihraç etmesi anlamına gelen Dahilinde İşleme Rejimi uygulaması kapsamında, sanayici dış ülkelerden gelen buğdayı kullandığı için burada üretilen buğdayın değeri düşüyor.. Buğday unu, bulgur ve aşurelik buğday ihracatında; Fabrika binası kendisine ait olan firmalar için; ilk DİİB’de azami 1.500 ton buğday ithalatı öngörülüyor. Ülkemizde verimlilik ve kalite açısından da sorun yaşanıyor. İthalde verimlilik daha yüksek oluyor. DİİB’ler kapsamında asgari %74 verimlilik oranı esas alınarak işlem yapılması yerli üretici çiftçinin önünü tıkıyor. Yerli üretici için doğal olarak maliyet ve girdiler artıyor. Maliyetler artarken, ürün fiyatlarının yerinde saymasına rağmen, çiftçiler başka bir iş yapamayacağı için patates ve buğday ekmeye devam ediyor. Ama para kazanamıyor. Buğday ekim alanları daralmaya başladı.. 15 yıldır 43 milyon ton buğday ithal eden AKP hükumetleri bunun karşılığında yurt dışına 12 milyon dolar gitmesine de neden oldu. Yerli üründe kalite ve verimlilik artırılması, yerli tohumun geliştirilmesi şart” diye konuştu. 

YENİ TARIM BAKANINA ÇAĞRI

Çiftçilerin sorunlarının giderilmesi konusunda yeni Tarım Bakanını göreve davet eden CHP Milletvekili Gürer, sorunların çözümü için doğru planlama ve doğru bir tarım politikasının uygulanması gerektiğini kaydetti. 

TÜCCAR DA KAYGILI 

Dahilinde İşleme Rejisi uygulamasında tüccarın ithal buğday ürünlerini işlediği için tüccarın da ürününü satamama kaygısıyla üreticiden daha ucuz fiyata almak zorunda kaldığını anlatan Gürer, tüccarın da üreticiden aldığı ürünü satabileceği yeni alanların oluşturulması gerektiğini belirtti. Çiftçiler TMO’nun çiftçinin karagün dostu olmaktan çıkıp adeta üreticiyi tüccara teslim ettiğini, tüccarında ihtiyacı kadar ürün alıp sonrası pazarı düşürdüğünü ifade ederek ürünü stoklayalım diyoruz ama yeterli depo yok bu anlamda ofisin seyirci kalması çiftçiliği bitiriyor” dediler. Tüccar ise üründe verim ve kalite sorunu olduğunu bu bağlamda Tarım İl Müdürlükleri başta olmak üzere üretici ürün verimlilik ve kalite açısından daha çok eğitim ve desteğin gerekli olduğuna işaret ettiler.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğitime Destek Zamanı Niğde
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in talimatıyla tableti olmayan öğrencilerin yeni eğitim-öğretim...

Haberi Oku