Gürer: '2 bin 500 lira, emekli maaşı ile geçinen beş kişilik ailenin üç öğün çay-simit parası değil”

Açlık sınırının bile 4 bin 652 lira olduğu günümüzde en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini belirten Gürer, iktidara çağrıda bulunarak, “Bir an önce emeklilerin ve diğer çalışan kesimlerin durumlarını yeniden değerlendirerek gasp edilen haklarının verileceği bir düzenlemeye gidilmelidir” dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, artan enflasyon ve başta emekli ve dar gelirliler olmak üzere çalışan kesimin yaşadığı sorunlara değindi.

İşçi, memur ve emeklilerin maaş artışlarıyla ilgili yapılan son düzenlemelerin, çarşı-Pazar enflasyonunun çok altında kaldığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emekli son düzenleme ile önemli ölçüde mağdur edildi. İşsizler ve atanamayanların yaşadığı sorun ve sıkıntıların yanında ücretliler ise yoksulluk sınırının altında ücrete mahkûm edildi” diye konuştu.

1 Ocak tarihi itibariyle 4 bin 253 lira olarak belirlenen asgari ücretin, gelen zamlarla birlikte daha maaşlara yansımadan eridiğini ifade eden Gürer, açlık sınırının bile asgari ücretin üzerine çıkarak 4 bin 652 lira olduğuna dikkat çekti.

1500 lira olan en düşük emekli maaşının 2 bin 500 liraya çıkarılacak olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu artışı emeklilerin gasp edilen haklarının yarısının iade dahi iade edilmediğini söyledi.

AKP’nin 2008 yılında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası kapsamında emeklilerin aylık gelirlerinin önemli ölçüde azalmasına neden olan düzenleme yaptığını anımsatan CHP’Lİ Vekil Ömer Fethi Gürer, “Bu düzenleme ile emekli aylıkları asgari ücretin altında kaldı. Aylık bağlama oranı katsayı düzenlemesi emeklinin pirim günü ve çalışma yılını doldurmasına rağmen bu tarihten önce emekli olanlardan daha düşük ücret almalarına neden oldu. 2000 yılından önce emekli olanlar, 2008’e kadar emekli olanlar ve 2008 sonrasında emekli olanlar olmak üzere 3 ayrı emeklilik maaş sistemi oluşturuldu. O dönemde asgari ücretin altında emekli maaşı yokken, bu düzenlemeler ile emekli maaşları asgari ücretin çok altında kaldı” diye konuştu.

Son düzenleme ile 2 bin 500 liraya çıkarıldığı söylenen emekli maaşının yetersiz olduğunu anlatan Gürer, “Ayrıca 2000 lira emekli aylığı alanların ücretleri de 2500 liraya sabitlendi. 1500 lira emekli maaşı alanlar ile 2 bin 250 liraya kadar olan emekli maaşı alanların maaşı 2500 lira oldu. Burada da bir haksızlık oluştu. Emeklilerin aylık bağlanma oranı düzenlenmeden, intibakla ilgili sorunlar çözülmeden emeklilerin yaşadığı mağduriyet ortadan kalkmaz” şeklinde konuştu.

Ortalama geliri olanların yaşadığı bölgelerde ev kiralarının bile 2 bin 500 liranın üzerinde olduğuna vurgu yapan Gürer, “Vatandaş kiralara gelen aşarı zamlar nedeniyle perişan. Basın toplantısına gelmeden önce bir esnaf beni arayarak, dükkân sahibinin; TÜFE ve ÜFE orantılı artış tutarını dikkate alarak en az yüzde 57 oranında kira artırmasını istediğini söyledi. Esnaf bu kadar kira artışı karşısında dükkân kirasını ödeyemez. Durum çok vahim. Ne esnaf iş yapabiliyor, ne çiftçi üretim yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının çağrısına uyarak 3 çocuk yapan bir ailenin 5 kişilik fertlerinin günde 3 öğün simit yiyip çay içse 2500 liradan fazla para harcayacaklarına değinen Ömer Fethi Gürer, “Bu hesabın içinde ne barınma, ne ulaşım, ne ısınma ne de kira gideri var. Sadece simit çaya verilecek para bile bugün emekli için reva görülen rakamın üzerine çıkıyor” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SGK Koordinasyon Toplantısı Niğde’de Yapıldı
2022 yılı SGK Koordinasyon Toplantısı 8 ilin SGK Müdürlerinin katılımı ile Niğde’de gerçekleştirildi. İstihdam...

Haberi Oku